Hoppa till innehållet
lonen.se

Vad tjänar en murare?

42 200kr

i månaden är medianlönen för en murare 2025. Det är 10 % högre än medianlönen för samtliga yrken i Sverige, 38 300 kr.

+15,6 % sedan 2024

Det motsvarar ungefär 33 279 kr efter skatt i en genomsnittlig kommun, utan kyrkoavgift.

≈ 243 kr i timmen · 506 400 kr om året

Timlönen är månadslönen delad med 173,3 timmar (40 timmar i veckan × 52 veckor / 12 månader), årslönen månadslönen gånger tolv.

Medellönen för en murare ligger på 42 300 kr i månaden (2025). Medianlönen är 42 200 kr. De 10 % lägst betalda tjänar under 39 100 kr och de 10 % högst betalda över 45 100 kr.

Medellön
42 300 kr
Genomsnittlig månadslön
Lägsta 10 %
39 100 kr
Tjänar under detta
Högsta 10 %
45 100 kr
Tjänar över detta
Antal anställda
8 800
SCB:s yrkesregister 2024

Lönespridning

Så fördelar sig månadslönerna bland murare i Sverige. Samma skala används i tabellerna längre ner.

39 100 krLägsta 10 %42 200 krMedian45 100 krHögsta 10 %
Ljust fält: de mittersta 80 procenten. Mörkt fält: den mittersta hälften, som tjänar 40 100–42 800 kr. Den röda linjen är medianlönen för alla yrken i Sverige.

Murare lön i privat och offentlig sektor

Vad murare tjänar beror mycket på vem arbetsgivaren är.

Månadslön per sektor och kön
Sektor Medellön Medianlön Män Kvinnor
Samtliga sektorer 42 300 kr 42 200 kr 42 700 kr –
Privat sektor 42 300 kr 42 200 kr 42 700 kr –
Offentlig sektor 36 800 kr – – –
Kommunal sektor 36 800 kr – – –

Murare lön efter skatt

Vad murare får kvar i handen beror på vilken kommun de bor i. Tabellen visar vad 42 200 kr i månaden blir efter skatt i några kommuner.

Det motsvarar ungefär 33 279 kr efter skatt i en genomsnittlig kommun, utan kyrkoavgift.

42 200 kr i månaden efter skatt, per kommun
Kommun Kommunal- och regionskatt Efter skatt
Genomsnittlig kommun 32,38 % 33 279 kr
Stockholm 30,55 % 33 868 kr
Göteborg 32,60 % 33 218 kr
Malmö 32,42 % 33 267 kr
Österåker (lägst skatt) 28,93 % 34 219 kr
Dorotea (högst skatt) 35,65 % 32 387 kr
  • De 10 % högst betalda tjänar över 45 100 kr, vilket blir ungefär 35 231 kr efter skatt.

Räkna ut lön efter skatt för en murare

Beloppen är räknade på en genomsnittlig kommun utan kyrkoavgift, för den som inte fyllt 66 år. Räknaren tar hänsyn till din kommun.

Och om jobbet försvinner? Räkna ut a-kassan för en murare

Murare lön efter ålder

Lönen för murare stiger normalt med åren i yrket.

Månadslön per ålder
Ålder 38 000 44 000 Medellön Män Kvinnor Antal
45–54 år 43 700 kr 43 700 kr – –
55–64 år 41 800 kr 41 800 kr – –

Lön efter utbildningsnivå

Månadslön per utbildningsnivå
Utbildningsnivå 38 000 44 000 Medellön Män Kvinnor Antal
Gymnasial utbildning, högst 2 år 42 400 kr 42 400 kr – –
Gymnasial utbildning, 3 år 42 200 kr 42 500 kr – –

Murare löneutveckling 2014–2025

Medianlön per år. År utan redovisad median hoppas över. Den streckade linjen markerar bytet mellan SCB:s äldre och nyare serie; jämförelser över brytpunkten bör göras med försiktighet.

Från 30 500 kr 2014 till 42 200 kr 2025, +38 % totalt. Löpande priser, inte justerat för inflation. Den ljusare delen av linjen, åren före 2023, kommer från en äldre statistik hos SCB och är inte helt jämförbar med de senare åren.

Gissa lönen för ett annat yrke

Tror du att du har koll på vad folk tjänar? I Gissa Lönen får du fem yrken om dagen och ska gissa månadslönen så nära som möjligt.

Spela dagens omgång

Yrkestitlar som ingår

SCB räknar följande yrkestitlar till murare m.fl. (SSYK 7112).

  • Kakelsättare
  • Kakelugnsmakare
  • Klinkerläggare
  • Mosaikläggare
  • Murare
  • Murarmästare
  • Plattsättare
  • Reveterare
  • Skorstensmurare
  • Stenmontör
  • Stuckatör
  • Ugnsmurare

Vanliga frågor

Vad tjänar en murare 2026?

De senaste siffrorna är SCB:s lönestrukturstatistik för 2025, publicerad 16 juni 2026. Medianlönen var då 42 200 kr i månaden, mot 36 500 kr året innan (2024) — +15,6 %. Siffror för 2026 publiceras normalt i juni 2027; tills dess är 2025 års siffror de senaste som finns, och vi räknar inte fram några egna.

Vad är medianlönen för en murare?

Medianlönen för en murare är 42 200 kr i månaden (2025). Det betyder att hälften tjänar mindre och hälften mer. Medianlönen för samtliga yrken i Sverige är 38 300 kr, så murare ligger 10 % högre än snittyrket.

Hur mycket får en murare efter skatt?

Medianlönen för en murare är 42 200 kr i månaden före skatt. I en genomsnittlig kommun, utan kyrkoavgift och för den som inte fyllt 66 år, blir det ungefär 33 300 kr efter skatt. Exakt hur mycket beror på vilken kommun du bor i — räkna ut det i vår räknare för lön efter skatt.

Vad är skillnaden mellan medellön och medianlön för murare?

Medellönen (42 300 kr) är genomsnittet av alla löner och dras uppåt av de högsta lönerna. Medianlönen (42 200 kr) är lönen i mitten av skalan och ger ofta en bättre bild av vad murare typiskt tjänar.

Hur hög kan lönen bli för murare?

De 10 % högst betalda inom yrket tjänar över 45 100 kr i månaden. Lönen påverkas av sektor, erfarenhet, utbildningsnivå och var i landet man arbetar.

Yrken med liknande lön

Andra yrken inom snickare, murare och anläggningsarbetare