Hoppa till innehållet
lonen.se

Vad tjänar gruv- och stenbrottsarbetare?

42 100kr

i månaden är medianlönen för gruv- och stenbrottsarbetare 2025. Det är 10 % högre än medianlönen för samtliga yrken i Sverige, 38 300 kr.

−14,3 % sedan 2024

Det motsvarar ungefär 33 211 kr efter skatt i en genomsnittlig kommun, utan kyrkoavgift.

≈ 243 kr i timmen · 505 200 kr om året

Timlönen är månadslönen delad med 173,3 timmar (40 timmar i veckan × 52 veckor / 12 månader), årslönen månadslönen gånger tolv.

Medellönen för gruv- och stenbrottsarbetare ligger på 45 800 kr i månaden (2025). Medianlönen är 42 100 kr. De 10 % lägst betalda tjänar under 37 100 kr och de 10 % högst betalda över 61 900 kr.

Medellön
45 800 kr
Genomsnittlig månadslön
Lägsta 10 %
37 100 kr
Tjänar under detta
Högsta 10 %
61 900 kr
Tjänar över detta
Antal anställda
1 500
SCB:s yrkesregister 2024

Lönespridning

Så fördelar sig månadslönerna bland gruv- och stenbrottsarbetare i Sverige. Samma skala används i tabellerna längre ner.

37 100 krLägsta 10 %42 100 krMedian61 900 krHögsta 10 %
Ljust fält: de mittersta 80 procenten. Den röda linjen är medianlönen för alla yrken i Sverige.

Gruv- och stenbrottsarbetare ingångslön

SCB publicerar ingen statistik över ingångslöner. Det närmaste som finns är vad de yngsta i yrket tjänar och var den nedre delen av lönefördelningen ligger.

De yngsta i yrket, 18–24 år, tjänar i genomsnitt 41 600 kr i månaden — ungefär 32 900 kr efter skatt i en genomsnittlig kommun.

Närmevärden för ingångslön, före och efter skatt
Före skatt Efter skatt
Genomsnitt, 18–24 år 41 600 kr 32 875 kr
Genomsnitt, 25–34 år 44 900 kr 35 097 kr
Lägsta 10 % tjänar under 37 100 kr 29 622 kr
Lägsta 25 % tjänar under 40 100 kr 31 865 kr

Siffrorna är närmevärden, inte ingångslöner. Åldersgrupperna rymmer både den som just börjat och den som haft jobbet i tio år, och de lägst betalda är inte alltid nybörjare. Kollektivavtalets lägstalön och det enskilda erbjudandet kan ligga både över och under.

Gruv- och stenbrottsarbetare lön i privat och offentlig sektor

Vad gruv- och stenbrottsarbetare tjänar beror mycket på vem arbetsgivaren är.

Månadslön per sektor och kön
Sektor Medellön Medianlön Män Kvinnor
Samtliga sektorer 45 800 kr 42 100 kr 42 500 kr –
Privat sektor 45 800 kr 42 100 kr 42 500 kr –

Gruv- och stenbrottsarbetare lön efter skatt

Vad gruv- och stenbrottsarbetare får kvar i handen beror på vilken kommun de bor i. Tabellen visar vad 42 100 kr i månaden blir efter skatt i några kommuner.

Det motsvarar ungefär 33 211 kr efter skatt i en genomsnittlig kommun, utan kyrkoavgift.

42 100 kr i månaden efter skatt, per kommun
Kommun Kommunal- och regionskatt Efter skatt
Genomsnittlig kommun 32,38 % 33 211 kr
Stockholm 30,55 % 33 798 kr
Göteborg 32,60 % 33 151 kr
Malmö 32,42 % 33 200 kr
Österåker (lägst skatt) 28,93 % 34 148 kr
Dorotea (högst skatt) 35,65 % 32 323 kr
  • De yngsta i yrket, 18–24 år, tjänar 41 600 kr före skatt — ungefär 32 875 kr efter.
  • De 10 % högst betalda tjänar över 61 900 kr, vilket blir ungefär 45 169 kr efter skatt.

Räkna ut lön efter skatt för gruv- och stenbrottsarbetare

Beloppen är räknade på en genomsnittlig kommun utan kyrkoavgift, för den som inte fyllt 66 år. Räknaren tar hänsyn till din kommun.

Och om jobbet försvinner? Räkna ut a-kassan för gruv- och stenbrottsarbetare

Lön för män och kvinnor

Kvinnors genomsnittslön motsvarar 84 % av mäns genomsnittslön i yrket.

SCB räknar kvoten på genomsnittlig månadslön, medan tabellen ovan visar medianlöner — de två svarar därför inte exakt mot varandra. Siffran är dessutom ojusterad: den tar inte hänsyn till skillnader i ålder, sektor eller position.

Gruv- och stenbrottsarbetare lön efter ålder

Lönen för gruv- och stenbrottsarbetare stiger normalt med åren i yrket.

Månadslön per ålder
Ålder 40 000 60 000 Medellön Män Kvinnor Antal
18–24 år 41 600 kr 41 800 kr – –
25–34 år 44 900 kr 45 700 kr – –
35–44 år 50 000 kr 50 300 kr – –
45–54 år 47 500 kr 47 500 kr – 460
55–64 år 44 200 kr 44 100 kr – 380

Lön efter utbildningsnivå

Månadslön per utbildningsnivå
Utbildningsnivå 40 000 60 000 Medellön Män Kvinnor Antal
Gymnasial utbildning, högst 2 år 43 500 kr 43 400 kr – 500
Gymnasial utbildning, 3 år 45 900 kr 46 400 kr – –
Uppgift om utbildningsnivå saknas 52 400 kr 52 500 kr – 140

Gruv- och stenbrottsarbetare lön per region

SCB redovisar löner per yrke på riksområdesnivå, inte per län.

Månadslön per region
Region 40 000 60 000 Medellön Män Kvinnor Antal
Stockholm 50 200 kr 50 400 kr – 190
Östra Mellansverige 40 400 kr 40 700 kr – 230
Sydsverige 39 500 kr 39 600 kr – 180
Västsverige 39 900 kr 40 500 kr – 220
Norra Mellansverige 41 600 kr 42 100 kr – –
Övre Norrland 47 900 kr 48 000 kr – 710

Gruv- och stenbrottsarbetare löneutveckling 2014–2025

Medianlön per år. År utan redovisad median hoppas över. Den streckade linjen markerar bytet mellan SCB:s äldre och nyare serie; jämförelser över brytpunkten bör göras med försiktighet.

Från 36 300 kr 2014 till 42 100 kr 2025, +16 % totalt. Löpande priser, inte justerat för inflation. Den ljusare delen av linjen, åren före 2023, kommer från en äldre statistik hos SCB och är inte helt jämförbar med de senare åren.

Gissa lönen för ett annat yrke

Tror du att du har koll på vad folk tjänar? I Gissa Lönen får du fem yrken om dagen och ska gissa månadslönen så nära som möjligt.

Spela dagens omgång

Yrkestitlar som ingår

SCB räknar följande yrkestitlar till gruv- och stenbrottsarbetare (SSYK 8111).

  • Bergarbetare
  • Bergförstärkare
  • Bergoperatör
  • Borrare, gruva
  • Borrkärnshanterare
  • Brottarbetare
  • Brytare, gruva
  • Brytare, kolgruva
  • Brytare, lertag
  • Brytare, stenbrott
  • Grustagsarbetare
  • Gruvarbetare
  • Jetbrännare, stenbrott
  • Kalkbrottsarbetare
  • Kolgruvearbetare
  • Lertagsarbetare
  • Malmarbetare
  • Malmlastare, gruva
  • Maskinborrare
  • Ortdrivare
  • Schaktsänkare
  • Skifferarbetare
  • Skifferbrottarbetare
  • Skrotare, gruva
  • Skutborrare
  • Skyddsarbetare, gruva
  • Stenborrare, gruva
  • Stenborrare, stenbrott
  • Stenbrottsarbetare
  • Stenbrytare
  • Stigortsdrivare
  • Strossbrytare, gruva
  • Tappare, gruva

Vanliga frågor

Vad tjänar gruv- och stenbrottsarbetare 2026?

De senaste siffrorna är SCB:s lönestrukturstatistik för 2025, publicerad 16 juni 2026. Medianlönen var då 42 100 kr i månaden, mot 49 100 kr året innan (2024) — −14,3 %. Siffror för 2026 publiceras normalt i juni 2027; tills dess är 2025 års siffror de senaste som finns, och vi räknar inte fram några egna.

Vad är medianlönen för gruv- och stenbrottsarbetare?

Medianlönen för gruv- och stenbrottsarbetare är 42 100 kr i månaden (2025). Det betyder att hälften tjänar mindre och hälften mer. Medianlönen för samtliga yrken i Sverige är 38 300 kr, så gruv- och stenbrottsarbetare ligger 10 % högre än snittyrket.

Hur mycket får gruv- och stenbrottsarbetare efter skatt?

Medianlönen för gruv- och stenbrottsarbetare är 42 100 kr i månaden före skatt. I en genomsnittlig kommun, utan kyrkoavgift och för den som inte fyllt 66 år, blir det ungefär 33 200 kr efter skatt. Exakt hur mycket beror på vilken kommun du bor i — räkna ut det i vår räknare för lön efter skatt.

Vad är skillnaden mellan medellön och medianlön för gruv- och stenbrottsarbetare?

Medellönen (45 800 kr) är genomsnittet av alla löner och dras uppåt av de högsta lönerna. Medianlönen (42 100 kr) är lönen i mitten av skalan och ger ofta en bättre bild av vad gruv- och stenbrottsarbetare typiskt tjänar.

Vad är ingångslönen för gruv- och stenbrottsarbetare?

SCB publicerar ingen egen statistik över ingångslöner. Närmast kommer de yngsta i yrket: gruv- och stenbrottsarbetare i åldern 18–24 år tjänar i genomsnitt 41 600 kr i månaden. De 10 % lägst betalda i yrket tjänar under 37 100 kr. Mer i avsnittet ”Gruv- och stenbrottsarbetare ingångslön” ovan.

Hur hög kan lönen bli för gruv- och stenbrottsarbetare?

De 10 % högst betalda inom yrket tjänar över 61 900 kr i månaden. Lönen påverkas av sektor, erfarenhet, utbildningsnivå och var i landet man arbetar.

Var i Sverige tjänar gruv- och stenbrottsarbetare mest?

Högst lön finns i Stockholm, där gruv- och stenbrottsarbetare tjänar i genomsnitt 50 200 kr i månaden.

Yrken med liknande lön

Andra yrken inom malmförädlingsyrken och brunnsborrare