Hoppa till innehållet
lonen.se

Vad tjänar renhållnings- och återvinningsarbetare?

33 600kr

i månaden är medianlönen för renhållnings- och återvinningsarbetare 2025. Det är 12 % lägre än medianlönen för samtliga yrken i Sverige, 38 300 kr.

+4 % sedan 2024

Det motsvarar ungefär 26 982 kr efter skatt i en genomsnittlig kommun, utan kyrkoavgift.

≈ 194 kr i timmen · 403 200 kr om året

Timlönen är månadslönen delad med 173,3 timmar (40 timmar i veckan × 52 veckor / 12 månader), årslönen månadslönen gånger tolv.

Medellönen för renhållnings- och återvinningsarbetare ligger på 33 800 kr i månaden (2025). Medianlönen är 33 600 kr. De 10 % lägst betalda tjänar under 29 500 kr och de 10 % högst betalda över 38 200 kr.

Medellön
33 800 kr
Genomsnittlig månadslön
Lägsta 10 %
29 500 kr
Tjänar under detta
Högsta 10 %
38 200 kr
Tjänar över detta
Antal anställda
8 400
I yrket i Sverige

Lönespridning

Så fördelar sig månadslönerna bland renhållnings- och återvinningsarbetare i Sverige. Samma skala används i tabellerna längre ner.

29 500 krLägsta 10 %33 600 krMedian38 200 krHögsta 10 %
Ljust fält: de mittersta 80 procenten. Mörkt fält: den mittersta hälften, som tjänar 31 800–35 700 kr. Den röda linjen är medianlönen för alla yrken i Sverige.

Renhållnings- och återvinningsarbetare ingångslön

SCB publicerar ingen statistik över ingångslöner. Det närmaste som finns är vad de yngsta i yrket tjänar och var den nedre delen av lönefördelningen ligger.

De yngsta i yrket, 18–24 år, tjänar i genomsnitt 32 200 kr i månaden — ungefär 25 900 kr efter skatt i en genomsnittlig kommun.

Närmevärden för ingångslön, före och efter skatt
Före skatt Efter skatt
Genomsnitt, 18–24 år 32 200 kr 25 926 kr
Genomsnitt, 25–34 år 33 900 kr 27 209 kr
Lägsta 10 % tjänar under 29 500 kr 23 890 kr
Lägsta 25 % tjänar under 31 800 kr 25 625 kr

Siffrorna är närmevärden, inte ingångslöner. Åldersgrupperna rymmer både den som just börjat och den som haft jobbet i tio år, och de lägst betalda är inte alltid nybörjare. Kollektivavtalets lägstalön och det enskilda erbjudandet kan ligga både över och under.

Renhållnings- och återvinningsarbetare lön i privat och offentlig sektor

Vad renhållnings- och återvinningsarbetare tjänar beror mycket på vem arbetsgivaren är.

Månadslön per sektor och kön
Sektor Medellön Medianlön Män Kvinnor
Samtliga sektorer 33 800 kr 33 600 kr 33 700 kr 32 700 kr
Privat sektor 34 200 kr 33 700 kr 33 800 kr 33 100 kr
Offentlig sektor 32 000 kr 31 900 kr 32 000 kr 31 200 kr
Kommunal sektor 32 000 kr 31 900 kr 32 000 kr 31 200 kr

Renhållnings- och återvinningsarbetare lön efter skatt

Vad renhållnings- och återvinningsarbetare får kvar i handen beror på vilken kommun de bor i. Tabellen visar vad 33 600 kr i månaden blir efter skatt i några kommuner.

Det motsvarar ungefär 26 982 kr efter skatt i en genomsnittlig kommun, utan kyrkoavgift.

33 600 kr i månaden efter skatt, per kommun
Kommun Kommunal- och regionskatt Efter skatt
Genomsnittlig kommun 32,38 % 26 982 kr
Stockholm 30,55 % 27 423 kr
Göteborg 32,60 % 26 938 kr
Malmö 32,42 % 26 974 kr
Österåker (lägst skatt) 28,93 % 27 680 kr
Dorotea (högst skatt) 35,65 % 26 320 kr
  • De yngsta i yrket, 18–24 år, tjänar 32 200 kr före skatt — ungefär 25 926 kr efter.
  • De 10 % högst betalda tjänar över 38 200 kr, vilket blir ungefär 30 452 kr efter skatt.

Räkna ut lön efter skatt för renhållnings- och återvinningsarbetare

Beloppen är räknade på en genomsnittlig kommun utan kyrkoavgift, för den som inte fyllt 66 år. Räknaren tar hänsyn till din kommun.

Och om jobbet försvinner? Räkna ut a-kassan för renhållnings- och återvinningsarbetare

Lön för män och kvinnor

Medianlön för män och kvinnor
Kön 30 000 38 000 Medianlön Antal
Män 33 700 kr 7 200
Kvinnor 32 700 kr 1 300

Kvinnors genomsnittslön motsvarar 97 % av mäns genomsnittslön i yrket.

SCB räknar kvoten på genomsnittlig månadslön, medan tabellen ovan visar medianlöner — de två svarar därför inte exakt mot varandra. Siffran är dessutom ojusterad: den tar inte hänsyn till skillnader i ålder, sektor eller position.

Renhållnings- och återvinningsarbetare lön efter ålder

Lönen för renhållnings- och återvinningsarbetare stiger normalt med åren i yrket.

Månadslön per ålder
Ålder 30 000 38 000 Medellön Män Kvinnor Antal
18–24 år 32 200 kr 32 200 kr 32 000 kr 1 000
25–34 år 33 900 kr 34 200 kr 32 900 kr 1 900
35–44 år 34 500 kr 34 600 kr 34 100 kr 1 800
45–54 år 34 400 kr 34 600 kr 32 700 kr 1 500
55–64 år 33 500 kr 33 600 kr 33 000 kr 1 900

Lön efter utbildningsnivå

Månadslön per utbildningsnivå
Utbildningsnivå 30 000 38 000 Medellön Män Kvinnor Antal
Förgymnasial utbildning kortare än 9 år 33 300 kr 33 500 kr – 160
Förgymnasial utbildning, 9 (10) år 33 900 kr 34 100 kr – 1 200
Gymnasial utbildning, högst 2 år 34 100 kr 34 200 kr 33 100 kr 2 400
Gymnasial utbildning, 3 år 33 600 kr 33 700 kr 33 100 kr 3 700
Eftergymnasial utbildning, mindre än 3 år 34 100 kr 34 600 kr 32 200 kr 700
Eftergymnasial utbildning, 3 år eller mer 34 800 kr 35 100 kr – 230

Renhållnings- och återvinningsarbetare lön per region

SCB redovisar löner per yrke på riksområdesnivå, inte per län.

Månadslön per region
Region 30 000 38 000 Medellön Män Kvinnor Antal
Stockholm 34 700 kr 34 800 kr 33 400 kr 2 000
Östra Mellansverige 33 100 kr 33 200 kr 32 800 kr 1 200
Småland med öarna 32 800 kr 33 100 kr – 530
Sydsverige 33 600 kr 33 600 kr 33 200 kr 1 600
Västsverige 34 300 kr 34 500 kr 33 700 kr 1 700
Norra Mellansverige 33 100 kr 33 300 kr – 700
Mellersta Norrland 33 100 kr 33 300 kr – 250
Övre Norrland 34 000 kr 34 400 kr – 440

Renhållnings- och återvinningsarbetare löneutveckling 2014–2025

Medianlön per år. År utan redovisad median hoppas över. Den streckade linjen markerar bytet mellan SCB:s äldre och nyare serie; jämförelser över brytpunkten bör göras med försiktighet.

Från 25 100 kr 2014 till 33 600 kr 2025, +34 % totalt. Löpande priser, inte justerat för inflation. Den ljusare delen av linjen, åren före 2023, kommer från en äldre statistik hos SCB och är inte helt jämförbar med de senare åren.

Gissa lönen för ett annat yrke

Tror du att du har koll på vad folk tjänar? I Gissa Lönen får du fem yrken om dagen och ska gissa månadslönen så nära som möjligt.

Spela dagens omgång

Yrkestitlar som ingår

SCB räknar följande yrkestitlar till renhållnings- och återvinningsarbetare (SSYK 9610).

  • Bildemonterare
  • Bildemontör
  • Bilskrotare
  • Bränslehanterare, återvinningsstation
  • Bränslemottagare, återvinningsstation
  • Demonterare
  • Demontör
  • Deponiarbetare
  • Lastbilsdemonterare
  • Medåkare renhållningsbil
  • MIljöarbetare anläggning
  • Miljöarbetare, avfallshantering
  • Miljöarbetare, avfallshantering, station
  • Miljöassistent, avfallshantering
  • Miljöassistent, avfallshantering, station
  • Renhållningsarbetare, ospec
  • Renhållningsarbetare, sophämtare
  • Snöskottare
  • Sophämtare
  • Sopsorterare
  • Sopstationsarbetare
  • Tankrengörare
  • Återvinningsarbetare

Vanliga frågor

Vad tjänar renhållnings- och återvinningsarbetare 2026?

De senaste siffrorna är SCB:s lönestrukturstatistik för 2025, publicerad 16 juni 2026. Medianlönen var då 33 600 kr i månaden, mot 32 300 kr året innan (2024) — +4 %. Siffror för 2026 publiceras normalt i juni 2027; tills dess är 2025 års siffror de senaste som finns, och vi räknar inte fram några egna.

Vad är medianlönen för renhållnings- och återvinningsarbetare?

Medianlönen för renhållnings- och återvinningsarbetare är 33 600 kr i månaden (2025). Det betyder att hälften tjänar mindre och hälften mer. Medianlönen för samtliga yrken i Sverige är 38 300 kr, så renhållnings- och återvinningsarbetare ligger 12 % lägre än snittyrket.

Hur mycket får renhållnings- och återvinningsarbetare efter skatt?

Medianlönen för renhållnings- och återvinningsarbetare är 33 600 kr i månaden före skatt. I en genomsnittlig kommun, utan kyrkoavgift och för den som inte fyllt 66 år, blir det ungefär 27 000 kr efter skatt. Exakt hur mycket beror på vilken kommun du bor i — räkna ut det i vår räknare för lön efter skatt.

Vad är skillnaden mellan medellön och medianlön för renhållnings- och återvinningsarbetare?

Medellönen (33 800 kr) är genomsnittet av alla löner och dras uppåt av de högsta lönerna. Medianlönen (33 600 kr) är lönen i mitten av skalan och ger ofta en bättre bild av vad renhållnings- och återvinningsarbetare typiskt tjänar.

Vad är ingångslönen för renhållnings- och återvinningsarbetare?

SCB publicerar ingen egen statistik över ingångslöner. Närmast kommer de yngsta i yrket: renhållnings- och återvinningsarbetare i åldern 18–24 år tjänar i genomsnitt 32 200 kr i månaden. De 10 % lägst betalda i yrket tjänar under 29 500 kr. Mer i avsnittet ”Renhållnings- och återvinningsarbetare ingångslön” ovan.

Hur hög kan lönen bli för renhållnings- och återvinningsarbetare?

De 10 % högst betalda inom yrket tjänar över 38 200 kr i månaden. Lönen påverkas av sektor, erfarenhet, utbildningsnivå och var i landet man arbetar.

Är det löneskillnad mellan män och kvinnor bland renhållnings- och återvinningsarbetare?

Kvinnors genomsnittslön motsvarar 97 % av mäns i yrket. Medianlönen är 33 700 kr för män och 32 700 kr för kvinnor. Siffran är inte justerad för skillnader i ålder, sektor eller arbetstid.

Var i Sverige tjänar renhållnings- och återvinningsarbetare mest?

Högst lön finns i Stockholm, där renhållnings- och återvinningsarbetare tjänar i genomsnitt 34 700 kr i månaden.

Yrken med liknande lön