Hoppa till innehållet
lonen.se

Vad tjänar en receptarie?

45 200kr

i månaden är medianlönen för en receptarie 2025. Det är 18 % högre än medianlönen för samtliga yrken i Sverige, 38 300 kr.

+5,4 % sedan 2024

Det motsvarar ungefär 35 299 kr efter skatt i en genomsnittlig kommun, utan kyrkoavgift.

≈ 261 kr i timmen · 542 400 kr om året

Timlönen är månadslönen delad med 173,3 timmar (40 timmar i veckan × 52 veckor / 12 månader), årslönen månadslönen gånger tolv.

Genomsnittslönen för en receptarie är 46 600 kr i månaden (2025). Medianlönen är 45 200 kr. De 10 % lägst betalda tjänar under 39 000 kr och de 10 % högst betalda över 55 700 kr.

Medellön
46 600 kr
Genomsnittlig månadslön
Lägsta 10 %
39 000 kr
Tjänar under detta
Högsta 10 %
55 700 kr
Tjänar över detta
Antal anställda
5 800
I yrket i Sverige

Lönespridning

Så fördelar sig månadslönerna bland receptarier i Sverige. Samma skala används i tabellerna längre ner.

39 000 krLägsta 10 %45 200 krMedian55 700 krHögsta 10 %
Ljust fält: de mittersta 80 procenten. Mörkt fält: den mittersta hälften, som tjänar 41 700–49 900 kr. Den röda linjen är medianlönen för alla yrken i Sverige.

Receptarie ingångslön

SCB publicerar ingen statistik över ingångslöner. Det närmaste som finns är vad de yngsta i yrket tjänar och var den nedre delen av lönefördelningen ligger.

De yngsta i yrket, 18–24 år, tjänar i genomsnitt 45 500 kr i månaden — ungefär 35 500 kr efter skatt i en genomsnittlig kommun.

Närmevärden för ingångslön, före och efter skatt
Före skatt Efter skatt
Genomsnitt, 18–24 år 45 500 kr 35 501 kr
Genomsnitt, 25–34 år 45 300 kr 35 366 kr
Lägsta 10 % tjänar under 39 000 kr 31 056 kr
Lägsta 25 % tjänar under 41 700 kr 32 942 kr

Siffrorna är närmevärden, inte ingångslöner. Åldersgrupperna rymmer både den som just börjat och den som haft jobbet i tio år, och de lägst betalda är inte alltid nybörjare. Kollektivavtalets lägstalön och det enskilda erbjudandet kan ligga både över och under.

Receptarie lön i privat och offentlig sektor

Vad receptarier tjänar beror mycket på vem arbetsgivaren är.

Månadslön per sektor och kön
Sektor Medellön Medianlön Män Kvinnor
Samtliga sektorer 46 600 kr 45 200 kr 49 000 kr 44 600 kr
Privat sektor 46 900 kr 45 500 kr 49 300 kr 45 000 kr
Offentlig sektor 42 900 kr 42 300 kr 40 900 kr 42 500 kr
Kommunal sektor 41 500 kr 41 000 kr – 41 000 kr
Regionsektorn 43 000 kr 42 500 kr 40 900 kr 42 500 kr

Receptarie lön efter skatt

Vad receptarier får kvar i handen beror på vilken kommun de bor i. Tabellen visar vad 45 200 kr i månaden blir efter skatt i några kommuner.

Det motsvarar ungefär 35 299 kr efter skatt i en genomsnittlig kommun, utan kyrkoavgift.

45 200 kr i månaden efter skatt, per kommun
Kommun Kommunal- och regionskatt Efter skatt
Genomsnittlig kommun 32,38 % 35 299 kr
Stockholm 30,55 % 35 949 kr
Göteborg 32,60 % 35 232 kr
Malmö 32,42 % 35 286 kr
Österåker (lägst skatt) 28,93 % 36 342 kr
Dorotea (högst skatt) 35,65 % 34 308 kr
  • De yngsta i yrket, 18–24 år, tjänar 45 500 kr före skatt — ungefär 35 501 kr efter.
  • De 10 % högst betalda tjänar över 55 700 kr, vilket blir ungefär 42 235 kr efter skatt.

Räkna ut lön efter skatt för en receptarie

Beloppen är räknade på en genomsnittlig kommun utan kyrkoavgift, för den som inte fyllt 66 år. Räknaren tar hänsyn till din kommun.

Och om jobbet försvinner? Räkna ut a-kassan för en receptarie

Lön för män och kvinnor

Medianlön för män och kvinnor
Kön 40 000 55 000 Medianlön Antal
Män 49 000 kr 990
Kvinnor 44 600 kr 4 800

Kvinnors genomsnittslön motsvarar 91 % av mäns genomsnittslön i yrket.

SCB räknar kvoten på genomsnittlig månadslön, medan tabellen ovan visar medianlöner — de två svarar därför inte exakt mot varandra. Siffran är dessutom ojusterad: den tar inte hänsyn till skillnader i ålder, sektor eller position.

Receptarie lön efter ålder

Lönen för receptarier stiger normalt med åren i yrket.

Månadslön per ålder
Ålder 40 000 55 000 Medellön Män Kvinnor Antal
18–24 år 45 500 kr – 45 300 kr –
25–34 år 45 300 kr 48 700 kr 44 300 kr 1 600
35–44 år 46 400 kr 51 400 kr 45 000 kr 1 500
45–54 år 47 600 kr 49 900 kr 47 200 kr 1 300
55–64 år 47 000 kr – 46 600 kr 1 100

Lön efter utbildningsnivå

Månadslön per utbildningsnivå
Utbildningsnivå 40 000 55 000 Medellön Män Kvinnor Antal
Eftergymnasial utbildning, mindre än 3 år 46 500 kr – 46 500 kr 810
Eftergymnasial utbildning, 3 år eller mer 46 500 kr 50 100 kr 45 700 kr 4 900

Receptarie lön per region

SCB redovisar löner per yrke på riksområdesnivå, inte per län.

Månadslön per region
Region 40 000 55 000 Medellön Män Kvinnor Antal
Stockholm 47 800 kr 50 700 kr 47 100 kr 1 200
Östra Mellansverige 46 900 kr 50 500 kr 46 100 kr 970
Småland med öarna 44 400 kr – 43 900 kr 420
Sydsverige 48 700 kr 51 600 kr 47 800 kr –
Västsverige 43 800 kr 46 000 kr 43 500 kr 1 100
Norra Mellansverige 46 300 kr – 45 400 kr 430
Mellersta Norrland 46 300 kr – 45 900 kr 170
Övre Norrland 45 200 kr – 45 100 kr 310

Receptarie löneutveckling 2014–2025

Medianlön per år. År utan redovisad median hoppas över. Den streckade linjen markerar bytet mellan SCB:s äldre och nyare serie; jämförelser över brytpunkten bör göras med försiktighet.

Från 32 000 kr 2014 till 45 200 kr 2025, +41 % totalt. Löpande priser, inte justerat för inflation. Den ljusare delen av linjen, åren före 2023, kommer från en äldre statistik hos SCB och är inte helt jämförbar med de senare åren.

Gissa lönen för ett annat yrke

Tror du att du har koll på vad folk tjänar? I Gissa Lönen får du fem yrken om dagen och ska gissa månadslönen så nära som möjligt.

Spela dagens omgång

Yrkestitlar som ingår

SCB räknar följande yrkestitlar till receptarier (SSYK 3213).

  • Farmaceut, receptarie
  • Receptarie

Vanliga frågor

Vad tjänar en receptarie 2026?

De senaste siffrorna är SCB:s lönestrukturstatistik för 2025, publicerad 16 juni 2026. Medianlönen var då 45 200 kr i månaden, mot 42 900 kr året innan (2024) — +5,4 %. Siffror för 2026 publiceras normalt i juni 2027; tills dess är 2025 års siffror de senaste som finns, och vi räknar inte fram några egna.

Vad är medianlönen för en receptarie?

Medianlönen för en receptarie är 45 200 kr i månaden (2025). Det betyder att hälften tjänar mindre och hälften mer. Medianlönen för samtliga yrken i Sverige är 38 300 kr, så receptarier ligger 18 % högre än snittyrket.

Hur mycket får en receptarie efter skatt?

Medianlönen för en receptarie är 45 200 kr i månaden före skatt. I en genomsnittlig kommun, utan kyrkoavgift och för den som inte fyllt 66 år, blir det ungefär 35 300 kr efter skatt. Exakt hur mycket beror på vilken kommun du bor i — räkna ut det i vår räknare för lön efter skatt.

Vad är skillnaden mellan medellön och medianlön för receptarier?

Medellönen (46 600 kr) är genomsnittet av alla löner och dras uppåt av de högsta lönerna. Medianlönen (45 200 kr) är lönen i mitten av skalan och ger ofta en bättre bild av vad receptarier typiskt tjänar.

Vad är ingångslönen för en receptarie?

SCB publicerar ingen egen statistik över ingångslöner. Närmast kommer de yngsta i yrket: receptarier i åldern 18–24 år tjänar i genomsnitt 45 500 kr i månaden. De 10 % lägst betalda i yrket tjänar under 39 000 kr. Mer i avsnittet ”Receptarie ingångslön” ovan.

Hur hög kan lönen bli för receptarier?

De 10 % högst betalda inom yrket tjänar över 55 700 kr i månaden. Lönen påverkas av sektor, erfarenhet, utbildningsnivå och var i landet man arbetar.

Är det löneskillnad mellan män och kvinnor bland receptarier?

Kvinnors genomsnittslön motsvarar 91 % av mäns i yrket. Medianlönen är 49 000 kr för män och 44 600 kr för kvinnor. Siffran är inte justerad för skillnader i ålder, sektor eller arbetstid.

Var i Sverige tjänar en receptarie mest?

Högst lön finns i Sydsverige, där receptarier tjänar i genomsnitt 48 700 kr i månaden.

Yrken med liknande lön

Andra yrken inom biomedicinska analytiker, tandtekniker och laboratorieingenjörer