Hoppa till innehållet
lonen.se

Vad tjänar produktionschefer inom tillverkning, nivå 2?

55 500kr

i månaden är medianlönen för produktionschefer inom tillverkning, nivå 2 2025. Det är 45 % högre än medianlönen för samtliga yrken i Sverige, 38 300 kr.

+3,7 % sedan 2024

Det motsvarar ungefär 42 140 kr efter skatt i en genomsnittlig kommun, utan kyrkoavgift.

≈ 320 kr i timmen · 666 000 kr om året

Timlönen är månadslönen delad med 173,3 timmar (40 timmar i veckan × 52 veckor / 12 månader), årslönen månadslönen gånger tolv.

Produktionschefer inom tillverkning, nivå 2 tjänar i genomsnitt 59 600 kr i månaden (2025). Medianlönen är 55 500 kr. De 10 % lägst betalda tjänar under 41 200 kr och de 10 % högst betalda över 81 000 kr.

Medellön
59 600 kr
Genomsnittlig månadslön
Lägsta 10 %
41 200 kr
Tjänar under detta
Högsta 10 %
81 000 kr
Tjänar över detta
Antal anställda
11 500
I yrket i Sverige

Lönespridning

Så fördelar sig månadslönerna bland produktionschefer inom tillverkning, nivå 2 i Sverige. Samma skala används i tabellerna längre ner.

41 200 krLägsta 10 %55 500 krMedian81 000 krHögsta 10 %
Ljust fält: de mittersta 80 procenten. Mörkt fält: den mittersta hälften, som tjänar 47 700–68 000 kr. Den röda linjen är medianlönen för alla yrken i Sverige.

Produktionschefer inom tillverkning, nivå 2: ingångslön

SCB publicerar ingen statistik över ingångslöner. Det närmaste som finns är vad de yngsta i yrket tjänar och var den nedre delen av lönefördelningen ligger.

De yngsta i yrket, 25–34 år, tjänar i genomsnitt 52 700 kr i månaden — ungefär 40 300 kr efter skatt i en genomsnittlig kommun.

Närmevärden för ingångslön, före och efter skatt
Före skatt Efter skatt
Genomsnitt, 25–34 år 52 700 kr 40 348 kr
Lägsta 10 % tjänar under 41 200 kr 32 606 kr
Lägsta 25 % tjänar under 47 700 kr 36 982 kr

Siffrorna är närmevärden, inte ingångslöner. Åldersgrupperna rymmer både den som just börjat och den som haft jobbet i tio år, och de lägst betalda är inte alltid nybörjare. Kollektivavtalets lägstalön och det enskilda erbjudandet kan ligga både över och under.

Produktionschefer inom tillverkning, nivå 2: lön i privat och offentlig sektor

Vad produktionschefer inom tillverkning, nivå 2 tjänar beror mycket på vem arbetsgivaren är.

Månadslön per sektor och kön
Sektor Medellön Medianlön Män Kvinnor
Samtliga sektorer 59 600 kr 55 500 kr 55 000 kr 58 200 kr
Privat sektor 59 600 kr 55 500 kr 55 000 kr 58 200 kr
Offentlig sektor 56 800 kr 55 700 kr 55 000 kr 59 200 kr
Statlig sektor 56 800 kr 55 700 kr 55 000 kr 59 200 kr

Produktionschefer inom tillverkning, nivå 2: lön efter skatt

Vad produktionschefer inom tillverkning, nivå 2 får kvar i handen beror på vilken kommun de bor i. Tabellen visar vad 55 500 kr i månaden blir efter skatt i några kommuner.

Det motsvarar ungefär 42 140 kr efter skatt i en genomsnittlig kommun, utan kyrkoavgift.

55 500 kr i månaden efter skatt, per kommun
Kommun Kommunal- och regionskatt Efter skatt
Genomsnittlig kommun 32,38 % 42 140 kr
Stockholm 30,55 % 43 002 kr
Göteborg 32,60 % 42 050 kr
Malmö 32,42 % 42 123 kr
Österåker (lägst skatt) 28,93 % 43 539 kr
Dorotea (högst skatt) 35,65 % 40 813 kr
  • De yngsta i yrket, 25–34 år, tjänar 52 700 kr före skatt — ungefär 40 348 kr efter.
  • De 10 % högst betalda tjänar över 81 000 kr, vilket blir ungefär 54 209 kr efter skatt.

Räkna ut lön efter skatt för produktionschefer inom tillverkning, nivå 2

Beloppen är räknade på en genomsnittlig kommun utan kyrkoavgift, för den som inte fyllt 66 år. Räknaren tar hänsyn till din kommun.

Och om jobbet försvinner? Räkna ut a-kassan för produktionschefer inom tillverkning, nivå 2

Lön för män och kvinnor

Medianlön för män och kvinnor
Kön 40 000 90 000 Medianlön Antal
Män 55 000 kr 9 500
Kvinnor 58 200 kr 2 000

Kvinnors genomsnittslön motsvarar 102 % av mäns genomsnittslön i yrket.

SCB räknar kvoten på genomsnittlig månadslön, medan tabellen ovan visar medianlöner — de två svarar därför inte exakt mot varandra. Siffran är dessutom ojusterad: den tar inte hänsyn till skillnader i ålder, sektor eller position.

Produktionschefer inom tillverkning, nivå 2: lön efter ålder

Lönen för produktionschefer inom tillverkning, nivå 2 stiger normalt med åren i yrket.

Månadslön per ålder
Ålder 40 000 90 000 Medellön Män Kvinnor Antal
25–34 år 52 700 kr 53 100 kr 52 200 kr 930
35–44 år 58 400 kr 58 600 kr 57 500 kr 3 000
45–54 år 63 000 kr 62 100 kr 68 600 kr 4 100
55–64 år 60 100 kr 60 100 kr 59 800 kr 3 100

Lön efter utbildningsnivå

Månadslön per utbildningsnivå
Utbildningsnivå 40 000 90 000 Medellön Män Kvinnor Antal
Förgymnasial utbildning, 9 (10) år 53 700 kr 53 400 kr – 730
Gymnasial utbildning, högst 2 år 52 100 kr 52 100 kr – –
Gymnasial utbildning, 3 år 55 000 kr 55 600 kr 51 700 kr 3 500
Eftergymnasial utbildning, mindre än 3 år 64 500 kr 65 200 kr 60 500 kr 1 700
Eftergymnasial utbildning, 3 år eller mer 70 600 kr 71 500 kr 68 600 kr 2 600
Forskarutbildning 86 900 kr – – 150

Produktionschefer inom tillverkning, nivå 2: lön per region

SCB redovisar löner per yrke på riksområdesnivå, inte per län.

Månadslön per region
Region 40 000 90 000 Medellön Män Kvinnor Antal
Stockholm 59 900 kr 58 700 kr 63 400 kr –
Östra Mellansverige 57 700 kr 57 500 kr 59 000 kr –
Småland med öarna 58 900 kr 59 200 kr – 1 300
Sydsverige 57 300 kr 56 300 kr 63 400 kr 1 700
Västsverige 61 200 kr 61 000 kr 62 200 kr 2 400
Norra Mellansverige 62 600 kr 64 200 kr 55 900 kr 1 000
Mellersta Norrland 68 700 kr 69 500 kr – –
Övre Norrland 56 400 kr 57 500 kr – 420

Produktionschefer inom tillverkning, nivå 2: löneutveckling 2014–2025

Medianlön per år. År utan redovisad median hoppas över. Den streckade linjen markerar bytet mellan SCB:s äldre och nyare serie; jämförelser över brytpunkten bör göras med försiktighet.

Från 40 200 kr 2014 till 55 500 kr 2025, +38 % totalt. Löpande priser, inte justerat för inflation. Den ljusare delen av linjen, åren före 2023, kommer från en äldre statistik hos SCB och är inte helt jämförbar med de senare åren.

Gissa lönen för ett annat yrke

Tror du att du har koll på vad folk tjänar? I Gissa Lönen får du fem yrken om dagen och ska gissa månadslönen så nära som möjligt.

Spela dagens omgång

Yrkestitlar som ingår

SCB räknar följande yrkestitlar till produktionschefer inom tillverkning, nivå 2 (SSYK 1372).

  • Bokförläggare, utan chefshierarki
  • Distributionschef, energi, verksamhetsnära chef
  • Divisionschef, tillverkning, verksamhetsnära chef
  • Driftchef, energi, verksamhetsnära chef
  • Driftchef, VA, verksamhetsnära chef
  • Elverkschef, verksamhetsnära chef
  • Företagsledare, inom tillverkning, el, värme, vatten, utan chefshierarki
  • Förläggare, utan chefshierarki
  • Platschef, tillverkningsindustri, verksamhetsnära chef
  • Produktionschef, tillverkningsindustri, verksamhetsnära chef
  • Teknisk chef, tillverkningsindustri, verksamhetsnära chef
  • Vattenverkschef, verksamhetsnära chef
  • VD, inom tillverkning, el, värme, vatten, utan chefshierarki
  • Verkstadschef, tillverkning, verksamhetsnära chef
  • Verkstadsägare, tillverkning, verksamhetsnära chef
  • Verkställande direktör, inom tillverkning, el, värme, vatten, utan chefshierarki
  • Värmeverkschef, verksamhetsnära chef
  • Överingenjör, verksamhetsnära chef

Vanliga frågor

Vad tjänar produktionschefer inom tillverkning, nivå 2 2026?

De senaste siffrorna är SCB:s lönestrukturstatistik för 2025, publicerad 16 juni 2026. Medianlönen var då 55 500 kr i månaden, mot 53 500 kr året innan (2024) — +3,7 %. Siffror för 2026 publiceras normalt i juni 2027; tills dess är 2025 års siffror de senaste som finns, och vi räknar inte fram några egna.

Vad är medianlönen för produktionschefer inom tillverkning, nivå 2?

Medianlönen för produktionschefer inom tillverkning, nivå 2 är 55 500 kr i månaden (2025). Det betyder att hälften tjänar mindre och hälften mer. Medianlönen för samtliga yrken i Sverige är 38 300 kr, så produktionschefer inom tillverkning, nivå 2 ligger 45 % högre än snittyrket.

Hur mycket får produktionschefer inom tillverkning, nivå 2 efter skatt?

Medianlönen för produktionschefer inom tillverkning, nivå 2 är 55 500 kr i månaden före skatt. I en genomsnittlig kommun, utan kyrkoavgift och för den som inte fyllt 66 år, blir det ungefär 42 100 kr efter skatt. Exakt hur mycket beror på vilken kommun du bor i — räkna ut det i vår räknare för lön efter skatt.

Vad är skillnaden mellan medellön och medianlön för produktionschefer inom tillverkning, nivå 2?

Medellönen (59 600 kr) är genomsnittet av alla löner och dras uppåt av de högsta lönerna. Medianlönen (55 500 kr) är lönen i mitten av skalan och ger ofta en bättre bild av vad produktionschefer inom tillverkning, nivå 2 typiskt tjänar.

Vad är ingångslönen för produktionschefer inom tillverkning, nivå 2?

SCB publicerar ingen egen statistik över ingångslöner. Närmast kommer de yngsta i yrket: produktionschefer inom tillverkning, nivå 2 i åldern 25–34 år tjänar i genomsnitt 52 700 kr i månaden. De 10 % lägst betalda i yrket tjänar under 41 200 kr. Mer i avsnittet ”Produktionschefer inom tillverkning, nivå 2: ingångslön” ovan.

Hur hög kan lönen bli för produktionschefer inom tillverkning, nivå 2?

De 10 % högst betalda inom yrket tjänar över 81 000 kr i månaden. Lönen påverkas av sektor, erfarenhet, utbildningsnivå och var i landet man arbetar.

Är det löneskillnad mellan män och kvinnor bland produktionschefer inom tillverkning, nivå 2?

Kvinnors genomsnittslön motsvarar 102 % av mäns i yrket. Medianlönen är 55 000 kr för män och 58 200 kr för kvinnor. Siffran är inte justerad för skillnader i ålder, sektor eller arbetstid.

Var i Sverige tjänar produktionschefer inom tillverkning, nivå 2 mest?

Högst lön finns i Mellersta Norrland, där produktionschefer inom tillverkning, nivå 2 tjänar i genomsnitt 68 700 kr i månaden.

Yrken med liknande lön

Andra yrken inom produktionschefer inom tillverkning