Hoppa till innehållet
lonen.se

Vad tjänar en målare?

37 900kr

i månaden är medianlönen för en målare 2025. Det är 1 % lägre än medianlönen för samtliga yrken i Sverige, 38 300 kr.

−0,3 % sedan 2024

Det motsvarar ungefär 30 226 kr efter skatt i en genomsnittlig kommun, utan kyrkoavgift.

≈ 219 kr i timmen · 454 800 kr om året

Timlönen är månadslönen delad med 173,3 timmar (40 timmar i veckan × 52 veckor / 12 månader), årslönen månadslönen gånger tolv.

2025 låg genomsnittslönen för en målare på 36 900 kr i månaden. Medianlönen är 37 900 kr. De 10 % lägst betalda tjänar under 32 200 kr och de 10 % högst betalda över 41 100 kr.

Medellön
36 900 kr
Genomsnittlig månadslön
Lägsta 10 %
32 200 kr
Tjänar under detta
Högsta 10 %
41 100 kr
Tjänar över detta
Antal anställda
16 000
SCB:s yrkesregister 2024

Lönespridning

Så fördelar sig månadslönerna bland målare i Sverige. Samma skala används i tabellerna längre ner.

32 200 krLägsta 10 %37 900 krMedian41 100 krHögsta 10 %
Ljust fält: de mittersta 80 procenten. Mörkt fält: den mittersta hälften, som tjänar 35 700–40 000 kr. Den röda linjen är medianlönen för alla yrken i Sverige.

Målare ingångslön

SCB publicerar ingen statistik över ingångslöner. Det närmaste som finns är vad de yngsta i yrket tjänar och var den nedre delen av lönefördelningen ligger.

De yngsta i yrket, 18–24 år, tjänar i genomsnitt 29 400 kr i månaden — ungefär 23 800 kr efter skatt i en genomsnittlig kommun.

Närmevärden för ingångslön, före och efter skatt
Före skatt Efter skatt
Genomsnitt, 18–24 år 29 400 kr 23 814 kr
Genomsnitt, 25–34 år 36 000 kr 28 793 kr
Lägsta 10 % tjänar under 32 200 kr 25 926 kr
Lägsta 25 % tjänar under 35 700 kr 28 566 kr

Siffrorna är närmevärden, inte ingångslöner. Åldersgrupperna rymmer både den som just börjat och den som haft jobbet i tio år, och de lägst betalda är inte alltid nybörjare. Kollektivavtalets lägstalön och det enskilda erbjudandet kan ligga både över och under.

Målare lön i privat och offentlig sektor

Vad målare tjänar beror mycket på vem arbetsgivaren är.

Månadslön per sektor och kön
Sektor Medellön Medianlön Män Kvinnor
Samtliga sektorer 36 900 kr 37 900 kr 38 000 kr –
Privat sektor 36 900 kr 37 900 kr 38 000 kr –
Offentlig sektor 35 600 kr 36 000 kr 36 000 kr –
Kommunal sektor 35 500 kr 35 700 kr 36 000 kr –

Målare lön efter skatt

Vad målare får kvar i handen beror på vilken kommun de bor i. Tabellen visar vad 37 900 kr i månaden blir efter skatt i några kommuner.

Det motsvarar ungefär 30 226 kr efter skatt i en genomsnittlig kommun, utan kyrkoavgift.

37 900 kr i månaden efter skatt, per kommun
Kommun Kommunal- och regionskatt Efter skatt
Genomsnittlig kommun 32,38 % 30 226 kr
Stockholm 30,55 % 30 735 kr
Göteborg 32,60 % 30 174 kr
Malmö 32,42 % 30 216 kr
Österåker (lägst skatt) 28,93 % 31 035 kr
Dorotea (högst skatt) 35,65 % 29 458 kr
  • De yngsta i yrket, 18–24 år, tjänar 29 400 kr före skatt — ungefär 23 814 kr efter.
  • De 10 % högst betalda tjänar över 41 100 kr, vilket blir ungefär 32 538 kr efter skatt.

Räkna ut lön efter skatt för en målare

Beloppen är räknade på en genomsnittlig kommun utan kyrkoavgift, för den som inte fyllt 66 år. Räknaren tar hänsyn till din kommun.

Och om jobbet försvinner? Räkna ut a-kassan för en målare

Lön för män och kvinnor

Kvinnors genomsnittslön motsvarar 84 % av mäns genomsnittslön i yrket.

SCB räknar kvoten på genomsnittlig månadslön, medan tabellen ovan visar medianlöner — de två svarar därför inte exakt mot varandra. Siffran är dessutom ojusterad: den tar inte hänsyn till skillnader i ålder, sektor eller position.

Målare lön efter ålder

Lönen för målare stiger normalt med åren i yrket.

Månadslön per ålder
Ålder 30 000 42 500 Medellön Män Kvinnor Antal
18–24 år 29 400 kr – – –
25–34 år 36 000 kr 36 100 kr – –
35–44 år 37 500 kr 37 700 kr – –
45–54 år 38 800 kr 38 700 kr – –
55–64 år 38 300 kr 38 300 kr – –

Lön efter utbildningsnivå

Månadslön per utbildningsnivå
Utbildningsnivå 30 000 42 500 Medellön Män Kvinnor Antal
Gymnasial utbildning, högst 2 år 38 100 kr 38 100 kr – –
Gymnasial utbildning, 3 år 35 800 kr 37 400 kr – –

Målare lön per region

SCB redovisar löner per yrke på riksområdesnivå, inte per län.

Månadslön per region
Region 30 000 42 500 Medellön Män Kvinnor Antal
Östra Mellansverige 35 200 kr 37 700 kr – –
Småland med öarna 37 300 kr – – –
Sydsverige 36 500 kr 36 700 kr – –
Västsverige 38 000 kr 37 700 kr – –

Målare löneutveckling 2014–2025

Medianlön per år. År utan redovisad median hoppas över. Den streckade linjen markerar bytet mellan SCB:s äldre och nyare serie; jämförelser över brytpunkten bör göras med försiktighet.

Från 28 400 kr 2014 till 37 900 kr 2025, +33 % totalt. Löpande priser, inte justerat för inflation. Den ljusare delen av linjen, åren före 2023, kommer från en äldre statistik hos SCB och är inte helt jämförbar med de senare åren.

Gissa lönen för ett annat yrke

Tror du att du har koll på vad folk tjänar? I Gissa Lönen får du fem yrken om dagen och ska gissa månadslönen så nära som möjligt.

Spela dagens omgång

Yrkestitlar som ingår

SCB räknar följande yrkestitlar till målare (SSYK 7131).

  • Byggnadsmålare
  • Konstruktionsmålare
  • Målare, bygg
  • Målarmästare
  • Måleriarbetare, målare

Vanliga frågor

Vad tjänar en målare 2026?

De senaste siffrorna är SCB:s lönestrukturstatistik för 2025, publicerad 16 juni 2026. Medianlönen var då 37 900 kr i månaden, mot 38 000 kr året innan (2024) — −0,3 %. Siffror för 2026 publiceras normalt i juni 2027; tills dess är 2025 års siffror de senaste som finns, och vi räknar inte fram några egna.

Vad är medianlönen för en målare?

Medianlönen för en målare är 37 900 kr i månaden (2025). Det betyder att hälften tjänar mindre och hälften mer. Medianlönen för samtliga yrken i Sverige är 38 300 kr, så målare ligger 1 % lägre än snittyrket.

Hur mycket får en målare efter skatt?

Medianlönen för en målare är 37 900 kr i månaden före skatt. I en genomsnittlig kommun, utan kyrkoavgift och för den som inte fyllt 66 år, blir det ungefär 30 200 kr efter skatt. Exakt hur mycket beror på vilken kommun du bor i — räkna ut det i vår räknare för lön efter skatt.

Vad är skillnaden mellan medellön och medianlön för målare?

Medellönen (36 900 kr) är genomsnittet av alla löner och dras uppåt av de högsta lönerna. Medianlönen (37 900 kr) är lönen i mitten av skalan och ger ofta en bättre bild av vad målare typiskt tjänar.

Vad är ingångslönen för en målare?

SCB publicerar ingen egen statistik över ingångslöner. Närmast kommer de yngsta i yrket: målare i åldern 18–24 år tjänar i genomsnitt 29 400 kr i månaden. De 10 % lägst betalda i yrket tjänar under 32 200 kr. Mer i avsnittet ”Målare ingångslön” ovan.

Hur hög kan lönen bli för målare?

De 10 % högst betalda inom yrket tjänar över 41 100 kr i månaden. Lönen påverkas av sektor, erfarenhet, utbildningsnivå och var i landet man arbetar.

Var i Sverige tjänar en målare mest?

Högst lön finns i Västsverige, där målare tjänar i genomsnitt 38 000 kr i månaden.

Yrken med liknande lön

Andra yrken inom målare, lackerare och skorstensfejare